close
تبلیغات در اینترنت
یاداشتی بر و به بهانه فیلم Hotel Mumbai| یاداشت‌ها میثم بارانی

یاداشتی بر و به بهانه فیلم Hotel Mumbai| یاداشت‌ها میثم بارانی

تازه ترین انتشار یافته ها
پیغام مدیر
خوش آمدید| مطالب این یاداشت‌نگار عموماً نوشته ها و برداشت ها و تحلیل‌های نویسنده از موضوعات مختلف و یا نکات قابل تامل همراه با مطالب مهم و بااهمیت می‌باشند|امیداورم که مفید واقع گردند.
یاداشتی بر و به بهانه فیلم Hotel Mumbai

یاداشتی بر و به بهانه فیلم Hotel Mumbai

دیشب در سایتی به عنوانی برخورد نمودم که در همان ابتدا بسیاری چیزها را برایم تداعی نمود، «هتل مومبای» چیزی بود که بلافاصله بعد از برخورد به آن خاطرها چندسال قبل را در کنار خون تداعی نمود.

حادثه آن روز شهر مومبای هندوستان اولین تکلیف کلاس‌های خبرنگاری ما بود، اولین تجربه خبرنویسی، اما با احساس اندوه، غم و...؛ در آن تجربه استاد نقل روایت حادثه آن روز و آن جنایات را برای ما از زبان یکی از خبرنگاران حاضر در محل حادثه در آن روز بیان نمود روایتی داستان‌وار که باید خبرهای مهم و نکات بارز و کلیدی آن را جهت بهترنویسی خبر و تیتر نویسی بکار می‌بردیم روایتی 12 صفحه ای که باید در یک تیتر و یک پاراگراف خبری خلاصه می‌شد.

اما حادثه چه بود؟

در 26 نوامبر ۲۰۰۸ افراد مسلح به ده نقطه از شهر مومبای هندوستان ازجمله ایستگاه چاتراپاتی ترمینوس در جنوب بمبئی، رستوران لئوپولد، هتل‌های اوبروی و تاج‌محل  حمله کردند که سبب کشته و زخمی شدن ده‌ها انسان بی‌گناه گردید.

گزارش‌ها حاکی از آن بود که گروه‌های مدعی اسلام (اسلام‌گرا) مسئولیت این حملات را پذیرفته‌اند، اما این حملات افراد بی‌گناه و غیرنظامی را هدف گرفته بود که این امری غیرقابل توجیه و شرم آور می باشد.

اما متاسفانه اینگونه اقدامات بزدلانه و مذبوحانه تاکنون با نام دین در جای جای کشورها و توسط افراطیون آیین ها و ادیان مختلف صورت می‌پذیرد که آخرین نمونه آن را میتواند حمله به مساجد نیوزلند از جانب صلیبیون نام برد.

مشاهده این فیلم که روایت واقعی آن روزه‌هاست سبب شد تا مطلبی چند مختصر درباره این گونه اقدامات که افراد بیگناه را هدف قرار میدهند بنگارم، اقداماتی که از جانب اسلام همیشه محکوم بوده و هستند و جایگاهی در اسلام نداشته و ندارند.

فرامین اسلام درباره امور مختلف واضح و روشن است اما متاسفانه امروزه برداشت‌های مختلف و متناقض و غیرصحیحی از دین صورت پذیرفته و عموماً افراد بی‌سواد و ناآگاه از دین مبین اسلام دست به اقدامات شرم‌آوری می‌زنند که نه از لحاظ اخلاقی و نه دینی و شرعی توجیه پذیر نبوده و نیستند اقداماتی که در سرتاسر جهان صورت گرفته و افراد بی‌گناه را هدف قرار می‌دهد.

در حالی که دین مبین اسلام به صراحت با هرگونه جنگ و کشتار بجز در موقعیت جنگی و دفاعی مخالف بوده و آن را محکوم می‌نماید حال چه میشود که افرادی مدعی اسلام که دم از اسلام راستین می‌زنند مردم بی‌گناه را هدف قرار داده و از دم تیغ و تیر می‌گذرانند!

و این امور در حالی است که اسلام به صراحت آیه 32سوره مباركه مائده فرموده‌است: «... مَن قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا...» [1] هر کس، انسانی را بدون ارتکاب قتل یا فساد (بیگناه) در روی زمین بکشد، چنان است که گویی همه انسانها را کشته؛ و هر کس، انسانی را از مرگ رهایی بخشد، چنان است که گویی همه مردم را زنده کرده است.


با این حال افراد جاهل و ناآگاه از دین؛ فریب افراد فرصت‌طلب و یا افراطیون خودخواه را خورده و دست به اقدامات دهشت‌ناکی زده و انسان‌های بیگناه را قتل‌وعام می‌نمایند و امید بخشش و سعادت‌مندی را دارند، در حالی که صراحت دین بر آن است قتل انسان بیگناه حرام مطلق بوده و از گناهان کبیره محسوب می‌گردد و همان طور از نص قرآن کریم بر‌می‌آید قتل یک انسان قتل یک جامعه می‌باشد و تاثیرات بسیاری و بر کثیری از افراد از خانواده و خویشاوندان وی گرفته تا دوستان و ... شخص می‌گذارد و این تاثیرات دوطرفه بوده و شامل قاتل و مقتول می‌گردد.


بسیاری جاهلین و ناآگاهان پا را فراتر گذارده و برادران و خواهران مسلمان خود را نیز رها نکرده و به بهانه‌های جان و مال آنان هم رحم نمی‌کنند و آن دسته افرادی که تصور می‌نمایند با قتل و کشتار بیگناهان، مسلمان واقعی گشته و مومن می‌گردند باید بدانند که حدیث صحیحه عکس این را بیان می‌کند آنجا که فرموده است: «المُسْلِمُ مَنْ سَلِمَ المُسْلِمُونَ مِنْ لِسَانِهِ وَيَدِهِ[2]، وَالمُؤْمِنُ مَنْ أَمِنَهُ النَّاسُ عَلَى دِمَائِهِمْ وَأَمْوَالِهِمْ»[3] «مسلمان کسي است که مسلمانان از اذيت زبان ودست او در امان باشند. ومؤمن کسي است که خون ومال مسلمان از وي در امن باشد».


اینکه چنین افرادی با کدامین دلیل و برهان دست به چنین اقداماتی می‌زنند جای سوال بسیار دارد، و اینکه به خود اجازه بدهند خون افراد بیگناه بخصوص از برادران و خواهران دینی خود را پایمال نموده و حق حیات را از آنان بگیرند برمبنای کدامین برهان و کدامین حکم شرعیست؟

الله متعال به صراحت در کلام‌ پاکش در سوره نساء فرموده است: «وَمَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا ﴿93﴾» و هر که به عمد مومني را بکشد جزاي او جهنم است که جاودانه در آن خواهد ماند و الله بر او خشم گرفته و نفرين کرده و عذابي بزرگ براي او تدارک ديده است.


ستمگران و متهوراني که لوله‌ی تفنگ خود را به سوي سينه‌ی برادران خود و فرزندان جامعه‌ خود نشانه مي روند و در کشتن زياده روي مي کنند و زشت ترين کشتارها را مرتکب مي شوند بي آنکه حرمت خون و مال و فرزندان ديگران را پاس بدارند، تنهاي براي به دست آوردن دنيايي زائل و موقت، و منافع شخصي خود را بر حرمت بندگان مقدم مي دارند تا جايي که کشتن انسان ها براي برخي از آن ها از کشتن مگس هم آسان تر شده است که به الله سوگند، به الله، به الله سوگند، اين خسران و زيان بزرگ است.


اما آن دسته افرادی که چنین اقداماتی را صورت می‌دهند و ادعای ‌آن دارند که بر اقدامات خود دلیل و برهان داشته و جواز یافته اند ن در هر لباسی که باشند باید بدانند که الله متعال در سوره عنکبوت فرموده است : «وَلَيُسْأَلُنَّ يَوْمَ الْقِيَامَةِ عَمَّا كَانُوا يَفْتَرُونَ﴿13﴾» و بي ترديد روز قيامت درباره‌ی آنچه به دروغ افترا مي بستند مورد پرسش قرار خواهند گرفت.

باید در پیشگاه الله متعال در روز حساب و کتاب پاسخ این اقدامات و جنایات خود را ارائه نموده و براهین خود را اقامه نمایند، آنجا دیگر جایی گریزی نخواهد بود، چنین افرادی باید بدانند که هیچ منطق سلیمی کشتار بیگناهان را نمی‌پذیرد.


برخی جهت سرپوش گذاشتن بر اعمال خود و یا برخی مدعیان اسلام و عالم‌نمایان جاهل با استفاده از حربه انتقام از خون مسلمین که توسط کفار یا سایر متجاوزین کشته می‌شوند این چنین اقداماتی را انجام می‌دهند درحالی که این ادعای پوچ بیش نمی‌باشد، به هیچ وجه هدف وسیله را توجیه نمی‌نماید، در کجای اسلام جواز قتل بیگناهان صادر شده‌است؟ در کجا اجازه تعدی و تجاوز به حدود دیگران بیان گردیده است؟ اگر میخواهید از کیان اسلام دفاع نمایید در میدان واقعی به مبارزه برخیزید نه آنکه به بیگناهان یورش برده و مردم از همه جا بی‌خبر و کودکان را مورد حمله قرار داده و قتل‌عام نمایید، اگر این چنین باشد دیگر شما با آن متجاوزین چه تفاوتی دارید؟


جهاد امری اسلامیست اما سبک و روش خود را داشته و فرامین آن واضح است در تمامی کتب مذاهب و فرق اسلامی ابواب و کتب مخصوص آن موجود بوده و است و اگر شما به این مسائل اطلاع ندارید حداقل به فرامین واضحه پیرامون جنگ توجه داشته باشید و آنها را به عنوان ارزشی از دستورات اسلامی قلمداد نمایید نه آنکه ادعای اسلامی نموده و چوب اسلام را بر سینه بزنید اما بویی از ان استنشاق نکرده و برخلاف فرامین آن عمل نمایید.


دین پاکی که توهین و بهتان و افتراء و حتی اندیشه و گمان بد را گناه دانسته از آن برحذر داشته برچه اساسی می‌اندیشید که جواز قتل و کشتار بیگناهان را صادر می‌نماید، به میزانی که اسلام از جاهلین و متعصبین و افراطیون مدعی اسلام ضربه خورده است از کسی یا جایی دیگر دریافت ننموده است.


تابع حقیقت اسلام باشید و از ان برداشت نفسانی نکنید

 
نگارنده: میثم بارانی

یکشنبه - ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ (۱۳۹۸/۰۳/۱۹)

الأحد - ٥ شوال ١٤٤٠ (۱۴۴۰/۱۰/۰۵)

Sunday - 2019 09 June (2019-06-09)مصادر:

[1]-قرآن کریم

[2]- صحیح بخاری، محمد بن إسماعيل أبو عبدالله البخاري الجعفي، نشر دار طوق النجاة، چاپ الأولى، 1422هـ، با شرح وتعليق د. مصطفى ديب البغا، تحقیق: محمد زهير بن ناصر الناصر؛ ج 1 ص 11 ح 10، بَابٌ: المُسْلِمُ مَنْ سَلِمَ المُسْلِمُونَ مِنْ لِسَانِهِ وَيَدِهِ

صحیح مسلم، مسلم بن الحجاج أبو الحسن القشيري النيسابوري، نشر دار إحياء التراث العربي – بيروت، بتحقیق: محمد فؤاد عبد الباقي؛ ج 1 ص 65 ح 41 باب 14 - بَابُ بَيَانِ تَفَاضُلِ الْإِسْلَامِ، وَأَيُّ أُمُورِهِ أَفْضَلُ

المجازات النبویه، محمد بن حسین شریف الرضی، نشر موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث سازمان چاپ و نشر، قم، 1380، المجاز 279، ص 327

[3]- مسند الإمام أحمد بن حنبل، أبو عبد الله أحمد بن محمد بن حنبل بن هلال بن أسد الشيباني، نشر مؤسسة الرسالة، الأولى، 1421 هـ/2001 م؛ بتحقیق شعيب الأرنؤوط - عادل مرشد، وآخرون، ج 14 ص 499 ح 8931

سنن الترمذي، محمد بن عيسى بن سَوْرة بن موسى بن الضحاك، الترمذي، أبو عيسى، نشر دار الغرب الإسلامي – بيروت، 1998، بتحقیق بشار عواد معروف، ج4 ص 313 ح 2627، باب 12 - بَابُ مَا جَاءَ فِي أَنَّ الْمُسْلِمَ مَنْ سَلِمَ الْمُسْلِمُونَ مِنْ لِسَانِهِ وَيَدِهِ

بخش نظرات این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی