close
تبلیغات در اینترنت
مطالب فرهنگی

مطالب فرهنگی

تازه ترین انتشار یافته ها
پیغام مدیر
خوش آمدید| مطالب این یاداشت‌نگار عموماً نوشته ها و برداشت ها و تحلیل‌های نویسنده از موضوعات مختلف و یا نکات قابل تامل همراه با مطالب مهم و بااهمیت می‌باشند|امیداورم که مفید واقع گردند.
نیهیلیسم (هیچ‌گرایی)، گرایش به خودکشی و بیان یک واقعیت

نیهیلیسم (هیچ‌گرایی)، گرایش به خودکشی و بیان یک واقعیت

 لفظ نیهیل (NIHIL) ریشه لاتینی دارد، که به معنی «هیچ» است. در کتاب‌های لغت فرانسه( GRANDE LAROUSSE)  مترادف این کلمه به زبان فرانسه، کلمه (rien) و مرادف انگلیسی آن (nothing) است. بنابراین، نیهیلیسم -که در اصطلاح فارسی می‌توان آن را «نه گرایی»، «نیست‌گرایی» یا «هیچ‌گرایی» و «بی‌گرایشی» نام نهاد- روشی است که موضوعات تحمیل شده بر اندیشه‌های بشری را به نوعی نفی می‌کند، این نفی، هم از جهات فلسفی؛ یعنی چرایی‌ها و چگونگی‌های «معتبر شناخته شده» و هم از جنبه‌های اجتماعی و شامل قراردادهای تحمیلی دست و پا گیر است، که اساساً نیهیلیسم آن را مطرود می‌شمارد.
عقب ماندگی تمدن

عقب ماندگی تمدن

امروزه بشریّت با تکیه بر مفاهیمِ کرم‌خورده و پوسیده و افلاس در ارزش‌هایِ اخلاقی و ورشکستگی در درجات و مراتبِ انسانی‌اش که حاملِ آدمیّت و اثباتِ شایستگی باشد تا زمین نَفَس‌هایش را بپذیرد و از وجودِ دوپاسانی انسان‌نام بخود ببالد کاملاً تُهی مانده است.

بررسی شایعه فروش زنان و دختران خردسال و شوهردار در افغانستان+عکس

بررسی شایعه فروش زنان و دختران خردسال و شوهردار در افغانستان+عکس

مدتی است که تصویری و تصاویری در فضای مجازی انتشار یافته است این تصویر در صفحات انگلیسی با عنوان «girls being sold» و در صفحات فارسی زبان با عنوان های همچون «فروش دختر ۱۰ ساله»، «فروش زنان شوهردار در افغانستان»، «فروش کودکان» و... انتشار می یابد ...

نکته ای که دروغ بودن این خبرها را روشن می سازد متفاوت بودن عناوین و تیترهای خبرهاست که تنها تصویر مورد استنادشان همان یک تصویر است . اگر جستجوی ای در اینترنت به زبان های مختلف صورت دهید (از جمله زبان عربی و فارسی و انگلیسی و فرانسه ) متوجه خواهید شد که چه اختلافات و تضادهای فاحشی درباره این تصویر و خبر  آن خواهید یافت ....


چرا می‌نویسم؟+ تصویر

چرا می‌نویسم؟+ تصویر

سوالی که بسیار با آن موردخطاب قرار میگرم، برخی به نوشتنم خورده میگیرند و برخی آن را ابزاری علیه من قرار میدهند هستند نزدیکترین کسان که بر نگارشم طعنه وارد میکنند نه آنکه نقد نمایند خیر بلکه تنها به آن دلیل که علاقه ندارند چیزی بنویسم


این گفتار شرحیست بر علیت نگارش مطالبم.

بزرگترین شایعه در مطبوعات ایران

بزرگترین شایعه در مطبوعات ایران

آیا می‌دانید یکی از بزرگترین و پرمخاطب ترین شایعات موجود در مطبوعات و جامعه ما چیست؟
حتما تاکنون درباره نامه معروف چارلی چاپلین به دخترش شنیده‌اید، نامه‌ای که هرچند وقت یکبار نقل محافل و انتشار گسترده می‌یابد اما درباره این نامه چه می‌دانید آیا پیرامون آن تحقیق کردیده‌اید؟ متن آن نامه چیست؟
مطلب را دنبال کنید
برده داری در انگلیسِ 2016 به روایت اسکای نیوز+تصاویر

برده داری در انگلیسِ 2016 به روایت اسکای نیوز+تصاویر

در طول 3 سال گذشته پلیس انگلیس، پس از تجسس و تحقیق، 336 مورد از ارتکاب برده داری را کشف کرد. اما آمار واقعیِ قربانیان برده داری در انگلیس، حدود 100 برابر این میزان تخمین زده میشود (یعنی چیزی در حدود 30 هزار برده جنسی و برده خدماتی در بریتانیا). اسکای نیوز نمونه‌هایی از بردگان در انگلیس را نام میبرد که 7 روز هفته را کار میکنند، اما هیچ حقوقی دریافت نمیکنند، و تنها در مقابل 1 وعده غذا در روز "مجبور به کار هستند".
کاریزما چیست؟

کاریزما چیست؟

تابحال برایتان پیش آمده راه و روش کسی را بی چون و چرا بپذیرید و خودرا شیفته ی او بدانید؟ این همان کاریزمای شخصیتی است.

شخصیت کاریزماتیک، به کاراکتری گفته می شود که به سبب داشتن برخی ویژگی ها الگوی سایرین محسوب می شود و حتی می تواند برای آنها الهام بخش هم باشد.شخصیت های کاریزماتیک که در دنیا زیاد پیدا نمی شوند، افرادی هستند که می توانند با قدرت خود جمعیت زیادی را تحت تاثیر قرار دهند و آنها را به سمت و سوی خود جذب کنند.

ادامه در ادامه مطلب
آدم سالم كيست؟

آدم سالم كيست؟

روان شناسی آنتروپولوژی ( مردم شناسی)، در جواب اين سوال می گوید:

آدم سالم، آدمی است كه با خودش و با آدمهاى اطرافش در حال جنگ و ستيز نيست، نتيجتاً حضورش به آدم انرژى ميده!
بيشتر از اينكه انتقادگر باشه، مشوقه!
بيشتر از اينكه منفى باشه، مثبته!
بيشتر از اينكه متكبر باشه، متواضعه!
بيشتر از اينكه بخواد خودنمايى كنه، دوست داره در يك فضاى اشتراكى، ديگرانو ببينه و همينطور خودش ديده بشه!
با آدم سالم، شما بهترين بخش وجودتون بيرون مياد.
آدم سالم زيباييهارو ميبينه و به زبون مياره!
آدم سالم خوش خلق هستش، مزاح و طنز خوبى داره!
آدم سالم همونى هست كه ميبينى، فى البداهه است!
خلاقيت داره،

ادامه در ادامه مطلب
ﭼﺮﺍ ﺷﯿﺮ ﺭﺍ ﺳﻠﻄﺎﻥ ﺟﻨﮕﻞ ﻣﯿﮕﻮﯾﻨﺪ ؟| !پندهای ارزشمند

ﭼﺮﺍ ﺷﯿﺮ ﺭﺍ ﺳﻠﻄﺎﻥ ﺟﻨﮕﻞ ﻣﯿﮕﻮﯾﻨﺪ ؟| !پندهای ارزشمند

ﭼﺮﺍ "ﺷﯿﺮ" ﺭﺍ ﺳﻠﻄﺎﻥ ﺟﻨﮕﻞ ﻣﯿﮕﻮﯾﻨﺪ ؟! ﺩﺭ ﺣﺎﻟﯽ ﮐﻪ :
ﻧﻪ ﺑﺪﻥ ﻭﺭﺯﯾﺪﻩ ی ﮔﻮﺭﯾﻞ،
ﻧﻪ ﻗﺪﺭﺕ ﺑﺎﺯﻭی ﺧﺮﺱ،
ﻧﻪ ﺳﺮﻋﺖ ﭘﻠﻨﮓ،
ﻧﻪ ﺧﯿﺰ ﺁﻫﻮ،
ﻧﻪ ﺩﺭﻧﺪﮔﯽ ﮔﺮﮒ،
ﻧﻪ ﺷﮑﻤﺒﺎﺭﮔﯽ ﮐﻔﺘﺎﺭ،
ﻧﻪ ﺣﯿﻠﻪ ﮔﺮﯼ ﺭﻭﺑﺎﻩ
ﻭ ﻧﻪ...... را دارد.

ادامه مطلب و اندرزها در ادامه مطلب.... بخوانید
تعاریف بجا یا بیجا از مسئولین؟ /با چاشنی چند داستان واقعی

تعاریف بجا یا بیجا از مسئولین؟ /با چاشنی چند داستان واقعی

عموماً پیگیری ها و مراجعات مردم و نمایندگان مردم جهت پیگیری مسائل با کرنش و تعظیم و گفتار ملتمسانه همراه بوده و می‌باشد، و پیوسته هستند افرادی که مقام خدایی به برخی از مسئولین هرچقدر سطح پایین می‌دهند در حالی که آنان مسئول بر مردم و وظیفه آنان پیگیری و مرتفع نمودن مشکلات آنان است.

مسئول و یا شورا و یا شخصی که برای پیگیری مسئله به یکی از ادارات پس از بارها بدقولی اداره مذکور و بدعهدی‌های آنان مراجعه می‌نماید، اما بجای آنکه با حضور در آنجا با جدیت حاضر شده و اعاده حق و حقوق نمایند و پیگیری مسئله‌ باشد ورود و خروجش را با تعظیم و تعاریف بی‌جا و غیرواقعی به پایان می‌برد، اینگونه از مسئول مورد نظر کجا انتظار پیگیری و برطرف نمودن مشکل می‌رود؟


نحوه درخواست موضوع و مطالبه گری مسئولین شهر/روستا

نحوه درخواست موضوع و مطالبه گری مسئولین شهر/روستا

شاید برای خیلی از افراد جالب باشد که بدانند نحوه پیگیری مطالبات و درخواست‌های مردم توسط مسئولین سطح شهر و یا اعضای شورا و ... به چه نحوی صورت می‌گیرد البته این موضوع جامعیت داشته و مختص به این شهر نمی‌باشد بلکه این گونه از برخورد اپیدمیک بوده و می‌توان آن را در سراسر کشور مشاهده نمود با این حال نمی‌توان به قطعیت گفت که تمامی مسئولین امر در ارائه درخواست ها و مطالبات خود از مسئولین بالادستی چنین برخوردی می‌نمایند حتی در شهر کتیج هم این گونه درخواست مطلق نیست و نمی‌توان تمامی افراد را در آن داخل نمود، هستند افراد و یا مسئولینی که برخورد صحیح و بجا داشته و به نحو احسن پیگیر مطالبات می‌نمایند.

با این حال با گذر از این موضوع اجازه دهید نحوه درخواست مسئولین و افرادی که باید درخواست ها و مطالبات مردم را از مسئولین امر تقاضا نموده و تا تحقق آنها پیگیر موضوع باشند و نحوه درخواست انان را برای شما بیان نمایم
داستان یک روشنفکر اینترنتی و مجازی

داستان یک روشنفکر اینترنتی و مجازی

روشنفکرنمایان و روشنفکر مآبان امروز که تمامی شارژ آنها از طریق دکمه کپی و پَیست صورت گرفته و ادعاشان در کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی است مدتی‌ست شروع به تاخت و تاز نموده‌اند تا شاید بتوانند خودی به نمایش بگذارند، و برای چنددقیقه‌ای هم که شده‌است ژست روشنفکری و آگاهی به خود بگیرند.

اما در حقیقت تمامی دانش آنها به چند صفحه خاص در فضای مجازی ختم می‌شود.

نقل یک خاطره خالی از لطف نیست، چندسال قبل در دوران خدمت مقدس سربازی شخصی هم‌دوره ما بود، پس از آموزشی به یک پادگان منتقل شدیم (یعنی کل دوران خدمت را با هم گذرانیدم)، هنگام برگزاری کلاسهای عقیدتی-سیاسی به وضوح میشد دید که این شخص کوچکترین اطلاعی از دین ندارد، قرآن و روایات و ... بکنار حتی نحوه وضو و تعداد رکعات نماز را نمی‌دانست!! بسیاری اوقات از مهلکه نجاتش می‌دادیم و تقلب می‌رسانیدم، اما مسلمان بود، از آن دسته مسلمانان که تنها اسمی سنگین به یدک می‌کشند! از آن دسته مسلمانانی که تمامی شئون نماز را در خم و راست شدن تعدادی نمازگزار در مسجد دیده بود.

سخنی با روشنفکران جدید (متفکرین آتئیسم)

سخنی با روشنفکران جدید (متفکرین آتئیسم)

طی چندسال اخیر افرادی با ژست روشنفکری نوین یعنی تفکر ضددینی قدم به عرصه نهاده‌اند این گونه افراد به دو دسته‌ی اساسی تقسیم می‌شوند گروهی از آنان افرادی هستند که با قدم نهادن به محوطه دانشگاه به این تفکر رسیده‌اند که باید متفاوت از دیگران باشند و یا دیگران را به چالش بکشند! و با تکیه بر صندلی دانشگاه تصور میکنند که عالم به همه علوم گردیده‌اند (صرفنظر از اینکه رشته و گرایش تحصیلی آنان چیست).

و گروه دوم افراد روشنفکرتر هستند یعنی محل کسب تفکراتشان فضای مجازی و سایتها و کانالهای تلگرامی و صفحات اینستاگرامی و... است

بهشت شداد به متد وطنی

بهشت شداد به متد وطنی


عنوان مطلب شاید برای بسیاری تعجب‌آور و برای برخی دروازه انتقاد را پیرامون مطلب باز نماید، اما این امر یک واقعیت است که بسیاری از هموطنان ناآگاه وعده بهشت شداد را داده و تصور می‌نمایند که آینده مافوق تصور با چاشنی‌های تمدن غربی در انتظار آنان است که بر طبل مخالفت می‌کوبند، امّا یک جمله اتمام حجت بر تمناکنندگان است و آن هم اینکه قدر عافیت را بدانید که پشیمانی پس از وقوع حادثه فایده و ارزشی ندارد، برخی به سرنوشت کشور به دیده کوته‌نظرانه نگریسته و تصور می‌کنند که با دگرگونی نظام (به اصطلاح عام "انقلاب") آینده‌ای بسیار تابناک در انتظار دارند و با نشان دادن چهره‌ای تاریک و غیرواقعی نظام کنونی کشور در صدد آن هستند که تحریفات و اهداف کشورهای استعمارگر و استثمارگر را در اذهان و فکر مردم کشور غالب نمایند، و میکشوند که چهره زشت و غیرواقعی از کشور به نمایش بگذارند و اینچنین نگرش‌هایی را روشنگرانه و روشنفکرانی همچون مخالفت با دین می‌دانند؛ به صراحت باید گفت آن بهشتی که چنین افرادی در پی آن هستند، دروغی بیش نبوده و نیست؛ شاید برای بسیاری این سخن من نامانوس بوده و آن را مورد استهزا قرار دهند اما آینده صحت این گفتار را مشخص خواهند نمود

بهشت شداد به متد غربی

بهشت شداد به متد غربی

بسیاری به دنبال بهشت شداد می‌گردند، بهشتی با وعده بشری آنهم از وعده های فریبکارترین نوع بشر، سیاست مداران غربی!

در چندسال اخیر بسیاری در دام وعده و ادعاهای غربیان افتاده و تصور می‌کنند که حقانیت آنان انکار ناپذیر است، ادعاهایی که بررسی صحت و سقم یا کذب و وهم آنها نه نیاز به بررسی تاریخ قرون گذشته و نه حتی تاریخ معاصر دارد، بلکه تنها نیاز آن دنبال کردن خبرها و اتفاقات یکی دو سال اخیر کفایت تام می‌کند.

نمونه بارز آن بدعهدی ها و دروغ های نظام استعمارگر و استثماگر آمریکاست (می توانید به مقاله دلقکی به نام ترامپ!! مراجعه کنید).

حوادث پسابرجام به خوبی چهره واقعی ایالات متحده را برای آنان که میخواهند واقعیت را ببینند روشن ساخت، به وضوح نمایان ساخت که نه امضای بالاترین مقام آن کشور ارزش و اعتباری دارد و نه سخنان پوچ و توخالی سیاست مداران آن از هر جبهه و جناح و مسلک سیاسی‌ای که باشند، فرقی میان جمهوری خواه و دموکرات آن وجود ندارد، هر دو از یک مرکز خط فرمان میگیرند و آن هم مدعیان و اوهامگرایان طرح خاورمیانه بزرگ است!

قیاس مع‌الفارق باطل است...!

قیاس مع‌الفارق باطل است...!

هر روز در گوشه کنار مقایسه ها بسیاری را در موارد مختلفی می‌بینیم در بسیاری موارد از ساده ترین موضوعات تا دشوارترین آنها قیاس‌های را مشاهده می‌کنیم که به جرات می‌توان گفت: بسیاری از آنان از ریشه باطل هستند یا به اصطلاع قیاس مع‌الفارق تلقی می‌شوند، این نوع قیاس شکلی ناقص و باطل از قیاس استقرایی‌ست، که متأسفانه در جامعه ما رواج یافته است.

باید بدانیم که هر قیاسی چهار رکن اصلی دارد که باید رعایت گردند باید دانست که هرکدام از آن ارکان هم شرایط خاصی دارند، در صورت وجود نقص در هرکدام از این ارکان و شروط آن قیاس باطل غیرقابل استدلال است و بهتر است از بیان آن خوداری گردد، اما در جامعه ما همه از هر قشری، بی‌سواد تا تحصیل کرده، فرهنگی و استاد و... همه جهت اثبات خود دست به دامان آن می‌شوند بدون کسب هیچ گونه آگاهی‌ای به اصل مطلب.

 

نگارنده: میثم بارانی

جمعه - ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ (۱۳۹۷/۱۱/۱۹)

الجمعة - ٢ جمادي الثانيه ١٤٤٠ (۱۴۴۰/۰۶/۰۲)

Friday - 2019 08 February (2019-02-08)