close
تبلیغات در اینترنت
مطالب انتقادی و پیشنهادی

مطالب انتقادی و پیشنهادی

تازه ترین انتشار یافته ها
پیغام مدیر
خوش آمدید| مطالب این یاداشت‌نگار عموماً نوشته ها و برداشت ها و تحلیل‌های نویسنده از موضوعات مختلف و یا نکات قابل تامل همراه با مطالب مهم و بااهمیت می‌باشند|امیداورم که مفید واقع گردند.
چرا می‌نویسم؟+ تصویر

چرا می‌نویسم؟+ تصویر

سوالی که بسیار با آن موردخطاب قرار میگرم، برخی به نوشتنم خورده میگیرند و برخی آن را ابزاری علیه من قرار میدهند هستند نزدیکترین کسان که بر نگارشم طعنه وارد میکنند نه آنکه نقد نمایند خیر بلکه تنها به آن دلیل که علاقه ندارند چیزی بنویسم


این گفتار شرحیست بر علیت نگارش مطالبم.

فریاد محرومیت بلوچستان + ویدئو

فریاد محرومیت بلوچستان + ویدئو

سیستان و بلوچستان بخصوص جنوب و جنوب غربی آن از جهات مختلف با کم‌بودها و کاستی‌های مختلفی در زمینه‌ها و حوزه‌های مختلف مواجه است، و چندمدتیست که این فریاد محرومیت بسیار بلند گردیده اما تاکنون گوش شنوایی برای آن یافت نگردیده است.
اختلاف افکنان جاهل، جدال میان مقلدین و غیرمقلدین اهل سنت (مذهبیون افراطی)

اختلاف افکنان جاهل، جدال میان مقلدین و غیرمقلدین اهل سنت (مذهبیون افراطی)

در این نوشتار به حکم آیه مبارکه «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقُولُوا قَوْلًا سَدِيدًا»﴿36﴾  اي مؤمنان! از خدا بترسيد و سخن حق و درست بگوييد. گفتاری بدون تعصب یا طرفداری از هیچ تفکری، پیرامون سایت‌های تفرقه‌افکن از دسته‌ها و تفکرات مختلف اهل سنت‌ را بیان می‌کنم، گروه‌هایی که خود را مقلد یا غیرمقلد دانسته و در پشت این اسامی به هویت اسلامی و اساس فرامین اسلامی بزرگترین ضربه‌ها و صدمات را وارد آورده و از این طرق بزرگترین توهین‌ها را به قران، اسلام، علماء و فقها و ... را وارد می‌آورند.


یکی از این سایت‌ها سایتی است که خود را متنصب به تفکر و مسکلک دیوبندیه و اهل‌سنت احناف ندانسته و از پس این نقاب اما به کام دین‌ستیزان به ارزش‌ها و ارکان اسلامی بزرگترین صدمات را وارد آورده و علمای اسلامی را مورد اتهام و انواع تهمت‌ها قرار میدهند در حالی که عمومی‌ترین نصوص قرآن کریم را منکر می‌شوند
شهرستانی فاقد آتش نشانی

شهرستانی فاقد آتش نشانی

شهرستان فنوج با قرار گیری در موقعیت جنوب غربی سیستان و بلوچستان با وسعت 7730 کیلومتر مربعی فاقد تجهیزات مناسب و کافی آتش نشانی می‌باشد، با توجه به وسعت این منطقه و وجود مناطق و مناظر طبیعی و همچنین مزارع بزرگ، از ابتدایی ترین تجهیزات آتش‌نشانی بی‌بهره می‌باشد.


به حواندن کل متن ادامه مطلب مراجعه نمائید

تحلیلی کوتاه بر گزارش عملکرد شهرداری کتیج

تحلیلی کوتاه بر گزارش عملکرد شهرداری کتیج

مدتی قبل یعنی در تاریخ 4فروردین 98 گزارشی از عملکرد شهرداری کتیج در کانال‌های‌ رسمی آن منتشر شده که متأسفانه تا این زمان فرصت مطالعه دقیق، بررسی و نگارش درباره آن بدست نیامد.

با مطالعه گزارش موردنظر اولین موضوعی که به آن پی می‌بریم عدم وجود هیچگونه فعالیت بنیادی-عمرانی و زیرساختی در شهر است، که این خود مسئله و موضوعی اساسی تر از برگزاری مسابقه می باشد.

در بند 5 از گزارش موضوعی به مسئله «اتلاف» سگ‌های ولگرد اشاره گردیده، اما این مشکل تاکنون هم از موضوعات مهم شهر می‌باشد، چندین سال قبل اقدامات جدی‌ای درباره سگ‌های ولگرد در سطح روستا صورت گرفت که نتایج درخور تأملی را دربر داشت و تا مدتها با مشکلی از این دست مواجهه نبودیم، از دیگر مشکلات این حیطه مربوط به گرازها و روباه و شغال‌هایی می‌باشد که چند مدتیست در منطقه جولان می‌دهند، گرازهای وحشی اندک مزاع موجود را نابود و شغال و روباه‌ها در سرتاسر شهر در حال گردش هستند، شاید تاکنون این حیوانات ضرر جانی و مالی خاصی را به کسی وارد نیاوده باشند اما مطمئنن مسئله به همین منوال نخواهد گذشت و علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد که در آن زمان دیگر به دنبال درمان مسئله بودن فایده‌ی چندانی برای برخی نخواهد داشت. لازم به ذکر است که پیرامون مسئله شغال و روباه‌ها راهکار اتلاف و نابودی آنان نبوده و نیست و این عمل خود عملی صحیح نمی‌باشد، چون نابودی این دست حیوانات به زیست‌بوم و حیات وحش منطقه صدماتی وارد خواهد آورد باید موضوع آنان از طریق مراجعه ذی‌ربط و مسئول پیگیری و برطرف گردد.


غم فقدان

غم فقدان

مراد محمد بارانی شخصتی بزرگوار و قابل احترام با قلبی پاک و شخصیت والا، با آنکه همشهری بودیم اما برای سالهای متمادی هیچگونه شناختی از وی نداشتم چون یا من در شهرم نبودم یا ایشان و عموماً اهل محافل اجتماعی نبودم تا اینکه از چند سال اخیر افتخار آشنایی با ایشان را یافتم افتخاری که تا عمر دارم به آن مباهات می‌ورزم چه بسا افراد که شخصیت ایشان را نشناختند و وجودش را قدر ندانستند، اما شکر الله متعال توفیق بهره مندی از محضر ایشان به بنده حقیر عنایت شد و از محضر ایشان کسب فیض نمودم.

اما متاسفم برای افرادی که توفیق و یا لیاقت شناخت وی را نیافتند، فقط با قلبی آکند از بغض و اندوه در غم فقدان این شخصیت آرزو علو درجات را در آخرت و بخشایش بی دریغ الله متعال را در حقش تمنا دارم.

 

ایشان در ظهر روز پنج شنبه 15/01/1398 پس از مدتها تحمل رنج و بیماری در سن 62 سالگی دار فانی را وداع گفتند.


سرعت‌گیرهای کتیج خطرساز هستند

سرعت‌گیرهای کتیج خطرساز هستند

مسافر: سلام اینجا اسمش چیه؟


من: کتیج

مسافر: چرا شهرتون اینقد بهم ریخته هستش؟

من: نمیدونم چی بگم والله، ولی حتما خودتون بهتر از من میدونید!!

مسافر: انگار همه چیزیش  همینطوری الکی و بدون برنامه ریزی چیده و طرح‌هاش اجرا شده.

من: 😰😥


مسافر: مثلا همین سرعت‌گیرها، انگار واسه سرگرمی رنگ شدن، یکی دو مرتبه نزدیک بود ماشینمون داغونبشه.

متاسفانه در شهر ما انگار هیچ اقدام، طرح و برنامه‌ی خاصی را در پس خود ندارد، اکنون بار دیگر نورز استیعنی از نوروز قبل تا الان هیچ اقدام خاصی در جاده درون شهری این شهر صورت نگرفت، نوروز قبل بود که چندماشین مسافران که قصد گذر از این شهر را داشتند نزدیک بود داغون شوند و یا صدمات جبران ناپذیری به سرنشینانشان وارد آید در آن زمان تازه سرعت‌گیرهای کتیج ساخته شده بودند و بعد از گذشت یک سال هنوز اقدام خاصی صورت نگرفته، منظورم از اقدام خاص حداقل یک رنگ‌آمیزی درست و حسابی است که به کسی صدمه‌ای وارد نشود، و نارنندگان ناگهانی با موانع برخورد ننمایتد سرعت‌گیرهایی که به دلیل تعداد انبوه آن کسی تصور وجود تعداد زیاد آن را نمیکند و همرنگی آن با جاده امکان دید آنها را بخصوص در شب به شدت کاهش میدهد، شاید وجود آنها و مکانشان برای ما عادی شده باشد چون روزانه بارها  بارها با آنها مواجع و از مکانشان دقیقا آگاهیم و برای کنترل سرعت نیازی به مشاهده آنها نداریم چون میدانیم کجا بر پدال ترمز فشار آوریم.

بارها و بارها چه در نوروز قبل و چه اکنون شاهد بوده‌ام که بارها تا نزدیکی وقوع اتفاقات ناخوش‌آیندی پیش رفته‌ایم.

اما با تمامی این اوصاف یک اتفاق متفاوت از سال قبل در سرعت‌گیرها ایجاد شده است و آنهم رنگ آمیزی کودک مآبانه (اگر نخواهم اسمش را چیز دیگری بگذارم) تعداد انگشت‌شماری از این سرعت‌گیرهاست رنگ آمیزی‌ای که ممکن است خود سبب بروز حادثه گردد، که البته میتوان به آن عنوان سبک نوین رنگ‌آمیزی داد.

حداقل اگر کاری را انجام میدهید صیحیح و کامل و اصولی آن را پیشبرده و تکمیل نمایید، قبل از رخداداتفاق جبران ناپذیری برای کسی اقدامی صورت دهید.


 

نگارنده: میثم بارانی 

شنبه - 3 فروردین ۱۳۹۸ (۱۳۹۸/۰۱/۰3)
السبت - ١6 رجب ١٤٤٠ (۱۴۴۰/۰۷/۱6)
(Saturday- 2019 23 March (2019-03-23


کارت ملی هوشمند ایرونی

کارت ملی هوشمند ایرونی

این خبر خوشی‌است که کالاهای ایرانی مورد استفاده قرار گیرد تا آنکه هم زمینه اشتغال و هم پیشترفت و...  کشور مهیا گردد، اما آیا در این باره تمامی تدابیر مورد نیاز اندیشیده و مورد بررسی قرار گرفته اند.

پس از تحریم‌های آمریکای جنایت‌کار بود که دیگر کارت ملی‌ای تحویل هموطنان گرامی نگردید و بعد از گذشت مدتی مدید اینک خبر بهره‌گیری از نمونه ایرانی این کارتها منتشر می‌‎شود.
 
بنگرید به:
تولید کارت ملی هوشمند ایرانی در چه مرحله‌ای است؟

صدور کارت‌های ملی هوشمند "ایرانی" از ۱۵ اسفند

شاید اگر قبل از اجرای هر طرحی به ظرفیت‌های داخلی توجه شده و به جوانان و مهندسین و طراحان و... داخلی اعتماد شود یا هزینه‌، بودجه و امکانات مورد نیاز در اختیارشان قرار گیرد دیگر نیازی نباشد همیشه چشممان به دست یاری دیگران و تولیدان خارجیان باشد، دیگر نیازی نباشد ماه‌ها اجرای یک طرح سراسری به تعویق بیفنید، دیگر نیازی نباشد مدتها منت دوست و دشمن خارجی را بکشیم.
شاید بهتر باشد گاهی فقط به خودی‌ها میدان داده و اعتماد کنیم.

البته ما منتظر توزیع کارت‌های ایرانی هستیم تا ببینیم چطور خواهد بود و شد، البته بدون شک این مدت اندک برای انجام چنین پروژه مهمی (اگر از قبل تحقیق و بررسی‌ای درباره آن صورت نگرفته) نتیجه دلخواهی را در بر نخواهد داشت.
 

 نگارنده: میثم بارانی

پنج شنبه - ۹ اسفند ۱۳۹۷ (۱۳۹۷/۱۲/۰۹)
الخميس - ٢٢ جمادي الثانيه ١٤٤٠ (۱۴۴۰/۰۶/۲۲)

(Thursday - 2019 28 February (2019-02-28